Projekty wsparcia medycznego uchodźców

Od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę zaczęła się nasza praca pomocowa dla ludności Ukraińskiej. Pomoc doraźna przy granicy, transporty podstawowych materiałów opatrunkowych, żywności i ubrań, transporty medyczne z Ukrainy oraz udzielanie w punktach pomocy medycznej.

Nasze działania pomocy medycznej skupiają się obecnie w kilku miejscach, gdzie największym jest Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie. Działamy tam wspólnie z Fundacją Wsparcia Ratownictwa RK nieprzerwanie od dnia uruchomienia. Na początku przyjmowaliśmy do 600 pacjentów w ciągu 12 godzinowej zmiany. Mieliśmy okazje udzielać pomocy w pełnym zakresie potrzeb. Były momenty, gdzie co minutę przychodził nowy pacjent a stanów nagłych było kilka w ciągu godziny.
Obecnie skupiamy się na zapewnieniu dyżurów w zakresie ratownictwa medycznego, planowany czas działań to przynajmniej do czerwca 2022.

Od 2 miesięcy skupiamy się na ewakuacji medycznej dzieci i chorych z Ukrainy.
Udało się nam wykonać już ponad 20 takich ewakuacji. Każda to kilka dni przygotowań.
Dla osób które wozimy, to ostatnia i jedyna nadzieja.
Chłopiec poparzony po wybuchu, dziewczynka która straciła możliwość leczenia raka czy matka która już nie będzie mogła trzymać swojego dziecka w rękach. Dla każdej z tych osób nie byłoby życia w Ukrainie.